Część patologii jest niewidoczna, część – wręcz przeciwnie. Przykładem defektu, którego widoczność jest bardzo duża są rozstępy. To zmiana na skórze, która objawia się poprzez wystąpienie wrzecionowatych pasm w miejscach, gdzie występują nadmierne naprężenia.

Jakie są przyczyny rozstępów?

Występowanie rozstępów jest ściśle uwarunkowane przez kolagen i jego kondycję. Kiedy skóra jest naprężana, wówczas włókna kolagenowe rozciągają się. Niestety, mają one pewnego rodzaju ograniczenie jeśli chodzi o elastyczność i gibkość. To powoduje, że zbyt szybki i zbyt duży wzrost masy ciała wpływa na występowanie rozstępów.

Wrzecionowate pasma to defekt niezwykle charakterystyczny dla kilku grup osób, a konkretniej:

  • kobiet w ciąży
  • mężczyzn trenujących na siłowni (kulturystyka, budowanie masy mięśniowej)
  • kobiet powiększających piersi
  • osób z nadwagą/otyłością

Rozstępy w ciąży

Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży w organizmie kobiety mają bardzo duży wpływ na jej urodę. Poza logiczną nadwagą, pojawiać się mogą następujące defekty: cellulit, trądzik, wypadanie włosów, czy też rozstępy.

Powszechnie uważa się, że występowanie rozstępów uzależnione jest tylko od nadwagi. To nieprawda. W czasie ciąży, kluczową kwestią wcale nie jest zbyt duża waga, a… praca kory nadnerczy. Wydziela ona bowiem kortyzol, który wpływa negatywnie na fibroblasty. Te z kolei mają patologiczny wpływ na kolagen.

Włókna kolagenowe są osłabione, a ich ilość znacznie mniejsza. W ten oto sposób, nawet mniejsze naprężenia skóry doprowadzają do wystąpienia rozstępów w ciąży.

Jak zapobiegać rozstępom

Zapobieganie rozstępom w ciąży to proces, który po prostu trzeba uskuteczniać jeśli nie chce się posiadać bardzo nieestetycznych defektów na brzuchu, udach, plecach oraz piersiach.

Profilaktyka polega na odpowiednim odżywianiu skóry – zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Oznacza to, że powiniśmy nie tylko zadbać o suplementację minerałów i witamin w diecie, ale także dostarczać je bezpośrednio na skórę.

W aptekach dostępne są różne kremy i maści przeznaczone dla kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać, że przed stosowaniem należy skonsultować to z lekarzem prowadzący. Zresztą, tak jak w przypadku suplementacji każdego innego leku/preparatu. 

Jak zapobiegać rozstępom?

Jak widać – w pewnym sensie rozstępów można się spodziewać. Wówczas to, warto zadbać o odpowiednie działania profilaktyczne, a mianowicie:

  • zbilansowaną, pełnowartościową dietę
  • pielęgnację miejsc szczególnie narażonych na nadmierne naprężenia (kosmetyki wzbogacane kwasem hialuronowym oraz kolagenem)
  • suplementację biotyny i innych preparatów uzupełniających niedobory minerałów i witamin w diecie

Jak pozbyć się rozstępów – co przeciw rozstępom?

Zdecydowanie najczęściej sięgamy po kremy i maści na rozstępy. To rozwiązanie dosyć tanie (koszt to kilkanaście złotych) i relatywnie skuteczne. Nie mniej jednak, efekt często pozostawia wiele do życzenia. 

Zdecydowanie efektywniejsze okazują się być zabiegi medycyny estetycznej, takie jak: mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa, czy też peeling chemiczny. Jednakże, ich realizacja jest dosyć droga. Trzeba się liczyć z kosztem sięgającym kilku tysięcy złotych. Z całą pewnością nie każdy może pozwolić sobie na przeznaczenie takich pieniędzy na usunięcie tego defektu.

Kategorie: Porady

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *